Heureka.sk - nákupný radca


Poradňa Digitálne kamery

Ako si vybrať digitálnu kameru?

Digitálne kamery umožňujú pohodlné ukladanie spomienok vo Vašom PC alebo DVD. V dnešnej dobe je možné si zaobstarať kvalitnú digitálnu kameru pre bežné používanie od 200 EUR. Digitálna kamera naviac ponúka aj funkciu fotografovania - na dovolenku Vám preto stačí už len jeden prístroj.

 

 

Aká kamera je pre mňa vhodná?

Najskôr si ujasnite, na čo budete kameru používať. Ďalej si odpovedzte na otázky, koľko hodín súvislého záznamu potrebujete? Budete natočené video ďalej upravovať v PC? Chcete natočené video hneď prehrať priateľom v domácom DVD?

Po prečítaní tohto textu si budete vedieť na tieto otázky odpovedať.

Rychlé tipy na kamery podľa použitia:

Chcem lacnú kameru pre príležitostné natáčanie, s jednoduchým ovládaním

Akú značku digitálnej kamery vybrať?

Na trhu domácich digitálnych kamier figurujú predovšetkým značky Sony, Canon, JVC a Panasonic. Týto výrobcovia používajú kvalitnú optiku Leica (Canon, JVC a Panasonic) alebo Carl Zeiss (Sony). Ďalej sa môžu jednotliví výrobcovia líšiť v dodávanom softwari alebo príslušenstve. Pri výbere kamery si všimnite základné príslušenstvo v balení, napr. širokouhlú predsádkovú šošovku (umožňuje širší záber kamery), pribalený software na úpravu videa a fotografií, diaľkový ovládač a pod.

Rýchle tipy na kamery podľa ceny:

100 EUR          200 EUR         300 EUR         500 EUR         800 EUR       viac?

Najlacnejšie digitálne kamery

Na Heuréke nájdete digitálne kamery už od 60 EUR. Hľadáte digitálnu kameru na "momentky" s priateľmi alebo na leto pod stanom? Lacnú a spratnú iba so základnými funkciami? Tak sú tieto kamery správnou voľbou!

Aký spôsob ukladania záznamu je pre mňa vhodný?

Digitálne kamery fungujú na niekoľkých spôsoboch ukladania záznamu. Každý spôsob má svoje výhody aj nevýhody, ktoré musíme pri výbere vhodného typu kamery zohľadniť. Určuje predovšetkým dĺžku a kvalitu záznamu a jeho následné spracovanie alebo priamu projekciu (na LCD alebo TV).

Kamery sa teda delia podľa typu ukladania záznamu na:

  • Mini DV kamery
  • DVD kamery
  • HDD kamery
  • Kamery na pamäťové karty
  • Kamery s kombinovaným záznamom 

Mini DV kamery

Mini DV kamery sú vhodné predovšetkým pre tvorivých majiteľov, ktorí si chcú záznam po skopírovaní do PC sami upravovať (strih, pridanie špeciálnych zvukov a pod.). Záznam je ukladaný na mini DV kazetu (podobná magnetofónovej VHS), na ktorú sa zmestí 60, prípadne 90 min záznamu (v LP režime). Vybrať Mini DV kameru

DVD kamery

DVD kamery sú vhodné pre tých, ktorí nechcú ďalej videozáznam upravovať v PC. Záznam sa ukladá na 8 cm mini DVD disk, ktorý je možné po vybratí z kamery prehrať v akejkoľvek DVD mechanike (PC, DVD prehrávač, notebook). Takže nie je nutné použiť PC a ďalší software. Vybrať DVD kameru

HDD kamery

HDD kamery sú vhodné pre tých, ktorí vyžadujú dlhú dobu súvislého záznamu a jednoduchú prácu s natočeným videom. Záznam sa ukladá na vnútorný harddisk (HDD), rovnako ako pri PC. Lacnejšie kamery ponúkajú 7 až 9 hodín, drahšie až 30 hodín Full HD záznamu. Väčšina HDD kamier nahráva zvuk v Dolby Digital 2.0 kvalite. Vybrať HDD kameru

Kamery na pamäťové karty

Vyznačujú sa menšími rozmermi aj hmotnosťou. Záznam sa ukladá na malú pamäťovú kartu, ktorú je možné po naplnení vymeniť. Karty sú skladné a prepisovateľné. Kvalita videa je však o niečo nižšia ako pri mini DV kamerách. Vybrať digitálnu kameru na pamäťovú kartu

Kamery s kombinovaným záznamom

Väčšinou drahšie modely, ktoré umožňujú ukladanie záznamu na dve média (pamäťovú kartu + HDD, mini DV alebo DVD). Pamäťová karta tu slúži ako alternatívne médium pre komprimovaný záznam videa (alebo ukladanie fotografií). Kvalita záznamu je potom nižšia, ale zaberie menej miesta. Záznam z týchto kamier je vhodný na archiváciu v PC.

Táto kamera je ideálna pre natáčanie rýchlych záberov - využitie pamäťovej karty, nižšia kvalita a menšia veľkosť, ako aj pre kvalitný záznam z dovolenky - využitie HDD, pre video, ktoré plánujete upravovať v PC.

Aké rozlíšenie kamery je potrebné?

Snímač prevádza reálny obraz do digitálnej podoby. Štandardným rozlíšením snímača pri lacnejších kamerách je 0.8 Mpix. Drahšie modely ponúkajú od 1 Mpix až po 3.2 Mpix. Pre natáčanie videa v najlepšej možnej kvalite (FULL HD) je potrebný snímač aspoň 2 Mpix. To, že kamera má rozlíšenie viac ako 2 Mpix však neznamená, že dokáže natáčať FULL HD video. Takto vysoké rozlíšenie je hlavne u lacnejších kamier použité pre zaznamenávanie fotografií a nie je určené pre video... Zobraziť FULL HD kamery

Záver

Čo by ste ešte mali o digitálnych kamerách vedieť? Informácie o prenose záznamu z kamery do PC, zoome alebo priblížení, stabilizátore obrazu a tiež optike.

 

Porovnať digitálne kamery