Na Heureke využívame personalizáciu a cielenú reklamu. Na základe vášho správania na Heureke personalizujeme jej obsah. Kliknutím na „Rozumiem“ alebo inam súhlasíte aj s využívaním cookies a odovzdaním údajov o správaní na webe pre zobrazenie cielenej reklamy na ďalších weboch. Personalizáciu a cielenú reklamu si môžete vypnúť v nastaveniach prehliadača. Viac


Poradňa Digitálne kamery

Ako vybrať digitálnu kameru?

 

Zachyťte svoje spomienky jedným stlačením tlačidla.


Kvalitné video vám umožní prežívať výnimočné zážitky vášho života opakovane a trebárs aj z iného uhla pohľadu.

 
 
 

 
 

Než prikročíte ku kúpe kamery, zamyslite sa nad tým, k akému účelu vám bude slúžiť. Je na mieste si položiť nasledujúce otázky:


  • Máte profesionálne ambície alebo chcete zachytiť momenty svojho života?
  • Hodláte natáčať skôr v interiéri alebo v exteriéri?
  • Budete videa ešte upravovať a ako veľmi zložito?
  • Ako natočený materiál archivovať?
  • Plánujete kameru držať v ruke, umiestniť ju na statív alebo pripnúť na helmu?
 
 
 
 

Typy kamier podľa využitia

 

      

 

Športové kamery

 
Akčné kamery sa výborne hodia pre natáčanie v exteriéroch, a to aj v extrémnom počasí. Tieto kamerky sú malé a odolné a keď si k športovej kamere zaobstaráte ochranné puzdro, vaše natáčanie nezhatí ani dážď, sneh a prach. Praktickými úchytmi možno kamerky pripnúť na helmu, bicykel atď. Štandardne zaobstarávajú záznam vo vysokom rozlíšení Full HD, a to aj pri veľkej rýchlosti. V ponuke sú aj športové kamery, ktoré snímajú záznam až v 4K kvalite. U týchto kamier je samozrejmosťou bezdrôtová komunikácia cez Wi-Fi alebo Bluetooth. Obvykle sú schopné pracovať s mobilnými aplikáciami, niektoré modely preto nemajú ani displej.
 
Pri športových kamerách veľmi záleží na tom, čo presne na ňu chcete nahrávať a v akých podmienkach. Ak na kameru budete natáčať aktivity pri vodných športoch, absolútne zásadné kritérium bude vodoodolnosť kamery, prípadne jej puzdra, a tiež hĺbka, do ktorej sa s ňou môžete potopiť (10-40 m). Cyklistom, lyžiarom a snowboardistom sa oplatí investovať do kamery s kvalitným stabilizátorom. Ak milujete adrenalínové športy, vyberajte kameru, ktorá má vysoké rozlíšenie aj FPS (umožní vám získať vysokú ostrosť aj u spomalených záberov) a je hlavne odolná.
 
Najžiadanejším príslušenstvom u športových kamier je držiak, ktorý kameru upevní na riadidlá bicykla (alebo tiež na rám bicykla, na pádlo na rafte či sťažeň surfu) alebo na helmu. Existuje tiež hrudný popruh, pri použití kamery na hrudi natočíte akčnejšie zábery, kde budú vidieť vaše ruky.
Nie všetky outdoorové kamery sú vodoodolné, niektoré potrebujú ochranné puzdro. Niektoré akčné kamery majú puzdro dokonca v základnom vybavení, ale nie je to pravidlom.
 

Užitočné je u týchto kamier aj diaľkové ovládanie, môže byť buď do ruky, alebo na remienku na zápästie. Všetko toto príslušenstvo je možné dokúpiť. Preto než športovú kameru zakúpite, informujte sa, čo všetko obsahuje balenie vami zvolenej kamery a čo budete musieť prípadne zaobstarať zvlášť.
 
Outdoorové kamery môžu mať buď tvar tehličky, alebo tubusu. Akčné kamery v tvare kvádra sa lepšie držia v ruke a sú vhodné aj na pripevňovanie na hruď. Tubusové kamery vzhľadom k svojim aerodynamickým krivkám dobre padnú na prilby. Ak budete mať kameru pripevnenú na helme, vyberajte s čo najnižšou hmotnosťou (rozpätie sa pohybuje od 50 do 90 g). Každý gram navyše je poznať!
 
 
 

Klasické videokamery

 
Sú určené pre nahrávanie z ruky, napríklad pri rodinnej oslave. Vďaka ergonomickému tvarovaniu sa dobre držia a ovládanie nie je nijako zložité. Je pre nich typický veľký displej, ktorý vám okamžite zobrazuje nahrávanú scénu a tiež vám umožní prehrať záznam už uložený. Zaobstarávajú záznam vo full HD, drahšie modely potom až v 4K rozlíšení.
 
 
 

Profesionálne kamery

 
Umožňujú snímanie videa v skutočne vysokej kvalite. Majú špičkové optické systémy. Disponujú najširšou ponukou funkcií a voľbou nastavenia. Sú stavané na pripojovanie profesionálnych mikrofónov, prisvetľovacích diód a ďalšieho príslušenstva, ako sú napr. filtre, slnečné clony či rôzne objektívy. Ich nevýhodou je vyššia hmotnosť.
 
 
 

360° kamery

 
Majú dve a viac šošoviek, vďaka ktorým dokáže ich záber pokryť celé zorné pole. Hodia sa pre vytváranie obsahu virtuálnej reality. Niektoré modely sú uspôsobené aj na nahrávanie pod vodou. Ovládajú sa diaľkovo pomocou inteligentného telefónu či tabletu.
 
 
 
Môžete sa však stretnúť s ďalšími špecifickými typmi: kamery do auta, bezpečnostné IP či drony.
 
 
 
 

Delenie kamier podľa typu ukladania záznamu

 
Spôsob ukladania dát v digitálnej kamere má vplyv na možnú dĺžku záznamu a jeho kvalitu. Okrem toho určuje aj možnosti ďalšieho spracovania videa či jeho projekciu. Existujú tieto spôsoby: Mini DV, DVD, HDD, pamäťové karty a kombinovaný záznam.
 
 
Mini DV kamery
 
DVD kamery
 
HDD kamery
 
Kamery s pamäťovou kartou
 
Kamery s kombinovaným záznamom
 
 
 

6 parametrů, podľa ktorých si vyberiete tu správnu kameru

 

1. Kvalita záznamu

 

Odvíja sa od spôsobu, ktorým kamera záznam vytvára a ukladá. Udáva sa v pixeloch (koľko px má video na šírku a na výšku). Ak kamera video pri ukladaní rovno komprimuje, výsledkom je záznam v kodeku. Takéto video je zmenšené a upravené, nemá tak vysokú kvalitu, ale nezaberie toľko miesta.

Dnes sú rozšírené kamery, ktoré produkujú záznam vo Full HD kvalite, tzn. v rozlíšení 1920 x 1080 px. Video tejto kvality je vhodné na prehrávanie na LED alebo plazmových televíziách, ktoré ho dovedú zobraziť v plnom rozlíšení.


Najkvalitnejší záznam predstavuje ten, ktorý kamera obstaráva na mini DV kazetu. Výsledné video dosahuje profesionálnej kvality, umožňuje perfektnú synchronizáciu s audiostopami a presný strih. Takýto záznam kladie vysoké nároky na kapacitu archívu i počítača, v ktorom sa bude video upravovať.

 
 

2. Snímková frekvencia (FPS – frames per second) 

 
Ide o počet snímkov zachytených za sekundu. Čím vyššie číslo, tým bude video plynulejšie. Filmová produkcia pracuje s frekvenciou 24 snímkov za sekundu, ale niektoré dnešné kamery sa chvália až 60 snímkami za sekundu. Vyššia FPS je užitočná najmä u športových kamier. Existujú aj kamery s počtom 240 snímkov za sekundu, ktoré dokážu snímať záznam spomalene, čo poskytuje unikátne zábery napr. pri extrémnych športoch.
 
 

3. Stabilizácia obrazu

 

Môže byť elektronická alebo optická.


Elektronická stabilizácia je dnes u kamier samozrejmosťou. Trasenie vyrovnáva pomocou rozsiahlejšieho záberu (zaberá širšie okraje, než aké vo výslednom videu uvidíte) a následne posúva obraz tak, aby chvejúce sa objekty zostávali na stále rovnakom mieste.


Optická stabilizácia je účinnejšia. V objektíve kamery sa nachádza senzor pohybu spúšťajúci pri chvení pohyblivú súčiastku, ktorá protipohybom vracia snímanie obrazu do roviny. Kamery s optickou stabilizáciou mávajú zvyčajne aj elektronickú stabilizáciu.

 
 

4. Zoom 

 
Je premena ohniskovej vzdialenosti. Vďaka zoomu môže kamera plynulo približovať vzdialené objekty v zábere.
 
Optický zoom umožňuje priblíženie so zachovaním rovnakej kvality obrazu. Výhodou je teda možnosť uloviť ostrý záber objektov v diaľke, nevýhodou je veľká citlivosť kamery s optickým zoomom na najnepatrnejší pohyb - ako vašej ruky, tak snímaného objektu. Rozmazanie obrazu možno zamedziť použitím statívu.
 
Digitálny (elektronický) zoom v podstate približuje iba výrez obrazu, podobne ako keď na fotku v počítači používate funkciu lupy. Nevýhodou je riziko rozpadania sa obrazu na jednotlivé pixely. Lepší digitálny zoom používa citlivejší snímač než pri normálnom režime snímania a do určitej miery tak udržuje dobré rozlíšenie zväčšeného obrazu.
 
 

5. Konektivita kamery

 
Je dôležitá pri prenose natočeného videa z kamery. To sa týka nielen prenosu záznamu do PC, ale aj premietanie nahrávky priamo z kamery v TV.
 
Dnes sa veľmi často u kamier využíva bezdrôtová konektivita, teda pripojenie cez Wi-Fi alebo Bluetooth. To navyše umožňuje kameru na diaľku ovládať napr. smartfónom, čo oceníte v prípade dronových, ale aj športových kamier.
 
Veľmi nenáročným riešením prenosu záznamu z kamery do PC je pamäťová karta, ktorú z kamery vyberiete a vložíte ju priamo do PC či notebooku.
 
Niektoré kamery je potrebné prepojiť s počítačom alebo televíziou cez kábel. V takom prípade môže niekedy stačiť USB kábel, inokedy špeciálny FireWire konektor. Ak váš PC tento vstup nemá, možno takúto situáciu vyriešiť zakúpením redukcie FireWire portu na USB.
 
 

6. Záznam zvuku

 
Kvalitný záznam zvuku nie je u kamier vždy samozrejmosťou. Niektoré kamery majú zabudované miniatúrne mikrofóny, iné umožňujú mikrofón pripojiť externe.
Výrobcovia dnes ponúkajú kamery so záznamom zvuku 2.0 (stereo) alebo 5.1 (priestorový zvuk). Záznam zvuku v kvalite 5.1 väčšinou ešte vyžaduje ďalšiu úpravu v počítači.
 
Veľmi užitočnou funkciou u kamier je "protiveterný filter", ktorý nie je tak efektívny ako dodatočný filter, ktorý je možné pripojiť ku kamere. Postrážte si ale, že máte na kamere pre tento filter či náhradný mikrofón vstup. Tento filter naozaj dokáže eliminovať zvuky aj silného vetra, počítajte ale s väčšou finančnou investíciou.
 
 
 

Displej a možnosti ovládania

 

Väčšina klasických kamier má výklopný displej. Veľkou výhodou je, ak je taký displej otočný.
Niektoré kamery nemajú displej vôbec, to sa týka hlavne kamier do auta, outdoorových alebo dronových kamier, ktoré môžu záznam okamžite odosielať cez aplikáciu, napr. do chytrého telefónu. Kamery bez obrazového displeja môžu mať malý informačný displej, kde zobrazujú stav batérie, čas a zvolený režim nahrávania.
 
Kvalita záznamu snímaného kamerou a kvalita obrazu, ktorý sa vám bezprostredne ukáže na náhľadovom displeji, nie je vždy totožná. Záleží na rozmeroch a rozlíšení displeja. Toto rozlíšenie sa uvádza ako počet pixelov na zvislej a vodorovnej strane displeja (napr. 1024 x 728 px), často sa udáva ale len ako jedno číslo v megapixeloch.
 

Mnoho kamier disponuje dotykovým displejom. V takom prípade venujte pozornosť tomu, či má kamera zároveň aj tlačidlové ovládanie. Mnoho dotykových displejov cez ochranné puzdro, napr. outdoorových kamier, nereaguje. Riešením môže byť aj diaľkové ovládanie, ktoré sa dá k outdoorovým kamerám dokúpiť a býva vodoodolné. Niektoré kamery majú aj hlasové ovládanie.
 
 
 
 

Rady k prevádzke a údržbe

 

U kamier je zásadné udržiavať v čistote objektív. Lepšia je prevencia ako následné čistenie. Objektív pred znečistením ochráni nasadzovací fotografický filter. V ponuke sú UV filtre, ktorých výhodou je nulový vplyv na výsledný obraz snímkov, alebo skylight filtre, tie mierne potláčajú azúrovú časť svetelného spektra. Vyhnite sa ale lacným a nekvalitným filtrom, ktoré by mohli znehodnotiť výsledný obraz.
 

Ak už o musíte bjektív vyčistiť, použite špeciálne príslušenstvo. S prachom naviatym do šošovky vám pomôže ofukovací balónik či jemný štetec na optiku. Prichytené nečistoty z objektívu odstránite ľahko handričkou na optiku s mikrovláknom. Pokiaľ na objektíve zostávajú mastné nečistoty, rozpustí ich špeciálny roztok na čistenie optiky, a následne ich možno ľahko zotrieť.
 
Porovnať digitálne kamery