Ako vybrať digitálnu kameru?

Pre uchovanie významných a dôležitých udalostí od zoskoku padákom cez narodeninovú oslavu až po zachytenie votrelcov na vašej záhrade vám vždy najlepšie poslúži kamera. Aký typ kamery zvoliť a pre ktorú príležitosť, vám samozrejme poradíme.

Pre uchovanie významných a dôležitých udalostí od zoskoku padákom cez narodeninovú oslavu až po zachytenie votrelcov na vašej záhrade vám vždy najlepšie poslúži kamera. Aký typ kamery zvoliť a pre ktorú príležitosť, vám samozrejme poradíme.

Doba čítania 9 min.
Regina, redakcia Heureka.sk

Video nákupný rádca

Typy kamier podľa využitia

Čo budete natáčať a na aké účely záznam kupujete?

Typ kamery

účel

Akčné kamery

Športové úspechy z vlastného pohľadu.

Kamera do auta

Dôkazný materiál o tom, ako dobre šoférujem.

IP kamery

Monitorovanie majetku.

Profesionálne kamery

Video pre reklamné účely a vlastnú propagáciu - nahrávku budem ešte upravovať v počítači.

Domáce videokamery

Rodinné oslavy a nahrávky na súkromné účely.

Akčné a outdoor kamery

Akčné kamery sú konštruované v čo najmenších rozmeroch. Videozáznam a fotografie (u kamier, ktoré túto funkciu ponúkajú) prenáša pomocou WiFi alebo Bluetooth a to vo Full HD, v prípade GoPro kamier dokonca až v 4K. Tieto mini kamery je možné pripnúť na prilbu, alebo iné športové vybavenie a zaznamenávať adrenalínovú jazdu lesom na bicykli, alebo spenenými perejami divokej rieky kajakom. Outdoorové kamery sú vybavené do náročných podmienok (voda, prach, sneh), akčné kamery však väčšinou vyžadujú dodatočnú ochranu v podobe puzdra, ktoré u niektorých modeloch býva súčasťou balenia.

U akčných kamier záleží na tom, čo chcete nahrávať a v akých podmienkach. Ak kameru použijete pri vodných športoch, zásadné kritérium bude vodeodolnosť kamery, prípadne jej puzdra, a tiež hĺbka, do ktorej sa s ňou môžete potopiť (10-40 m). Cyklistom, lyžiarom a snowboardistom sa oplatí investovať do kamery s kvalitným stabilizátorom. Ak milujete adrenalínové športy, vyberajte kameru, ktorá má vysoké rozlíšenie aj FPS (umožní vám získať vysokú ostrosť aj u spomalených záberov) a bude odolná.

Outdoorové kamery môžu mať buď tvar kvádra, alebo tubusu. Akčné kamery v tvare kvádra sa lepšia držia v ruke a hodia sa k pripnutiu na hruď alebo na riadidlá. Tubusové kamery vzhľadom k svojim aerodynamickým krivkám dobre sadnú na prilby. Ak budete mať kameru pripevnenú na prilbe, vyberajte kameru s čo najnižšou hmotnosťou (rozpätie sa pohybuje od 50 do 90 gramov), nech vás hlava nebolí.

Domáca videokamera

Videokamery využijete pre záznam rodinných osláv, dovolenky alebo významných udalostí. Tieto digitálne kamery bývajú vybavené väčším displejom pre okamžitú kontrolu záznamu a ergonomický tvar počíta s natáčaním z ruky. Ich ovládanie je jednoduché, takže ho zvládne každý, ale s drahšími modelmi, ktoré natáčajú vo Full HD alebo dokonca 4K, môžete zaobstarať veľmi kvalitný videozáznam - napríklad športového zápasu. Ak budete natáčať statické zábery, nezabudnite kúpiť aj statív na kameru.

Profesionálne a poloprofesionálne videokamery

Profesionálne videokamery už majú viac funkcií pre snímanie obrazu a dovoľujú vyladiť nastavenie podľa vlastných potrieb. Umožňujú výmenu objektívov, pridávanie filtrov a pripojenie mikrofónov, alebo svetiel. Ich obsluha však vyžaduje určité skúsenosti a znalosti pre využitie všetkého ich potenciálu. Ich konštrukcia je medzi digitálnymi kamerami najväčšia a najťažšia, často je preto potrebný statív na kameru.

Sférická 360° kamera

360° kamery disponujú viacerými šošovkami, vďaka ktorým sú schopné vytvárať priestor pre virtuálnu realitu, takže sa na snímkach a videu môžete rozhliadať všetkými smermi. Kameru ovládate pomocou tabletu alebo smartphonu a samotný záznam prenášajú sférické kamery cez Bluetooth, či WiFi.

Kamera do auta

Kamera do auta je dnes populárnym vybavením vozidla - v prípade nehody máte záznam udalosti pre políciu alebo poisťovňu. Spravidla nahrávajú do slučky (keď dôjde pamäť, začne prepisovať najstarší záznam) a vo vysokom rozlíšení, takže ľahko rozoznáte tváre a poznávacie značky vozidiel. V ponuke nechýbajú ani kamery na motorku, u tých možno ale využiť akčné kameru na prilbe, alebo na riadidlách.

Kamery do auta

Bezpečnostná kamera

IP kamera Slúži na sledovanie priestoru okolo domu, ale hodí sa aj ako kamera do bytu. Sieťová kamera totiž slúži v interiéri aj ako vonkajšia kamera na dom. Nahráva videozáznam na vzdialené úložisko, zatiaľ čo obraz možno sledovať naživo na počítači, alebo v mobile - je tak ideálna nielen ako bezpečnostná kamera, ale aj ako pozorovacia kamera, ak sa vám na parapete uhniezdi vtáčia rodinka, ktorú chcete sledovať, bez toho, by ste ju vyrušovali.

IP kamery

Webkamery

Akčná kamera s funkciou webkamery zvládne prenášať videokonferenciu cez počítač rovnako dobre ako natáčať vaše triky na bicykli, alebo na lyžiach.

Webkamery sú potom vhodné ak nepotrebujete stopáž zaznamenávať a zháňate len doplnok k počítaču alebo k notebooku.

Webkamery

Typy kamier podľa spôsobu ukladania záznamu

Harddisk

HDD kamery ukladajú záznam na vnútorný harddisk, pričom niektoré modely umožňujú ukladať záznam aj na pamäťovú kartu. HDD kamera dokáže natočiť 7 až 9 hodín videa v najvyššej kvalite, nákladnejšie modely zvládnu zaznamenať aj 30 hodín. HDD kamery navyše nemajú klasický hľadáčik, zato ale väčšina z nich sníma zvuk v Dolby Digital 2.0 kvalite. Sťahovanie záznamu do PC a jeho archivácia nie je nijako komplikovaná. Nevýhodou harddisku je jeho citlivosť proti nárazom. Najčastejšie sa s ním však stretnete u bezpečnostných kamier, ktoré sú statické a prakticky sa s nimi nemanipuluje.

  • Vysoká kvalita záznamu

  • Zvuk v Dolby Digital 2.0

  • Menej odolné proti nárazu

  • Väčšinou bez hľadáčika

Spôsob ukladania videozáznamu

Pamäťová karta

Kamery s pamäťovou kartou ukladajú záznam elektronicky na vloženú pamäťovú kartu. Okrem veľkej kapacity pre ukladanie záznamu je jej plusom to, že ju možno do nekonečna prepisovať a stiahnutie videa z pamäťovej karty je jednoduché bez špeciálneho softvéru. Záznam na kartu nevyžaduje komplikovanú mechaniku, a preto je kamera menej poruchová. Ich nevýhodou ale je nižšia kvalita získaného videa, pretože sa záznam ukladá skomprimovaný.

  • Jednoduché stiahnutie videa do počítača

  • Veľká kapacita pre ukladanie záznamu

  • Menej poruchová

  • Kompaktné rozmery

  • Nižšia kvalita záznamu

Kombinovaný záznam

Kamery s kombinovaným záznamom - táto varianta je najmodernejším typom kamier súčasnosti a nachádzajú sa vo vyššej cenovej kategórii. Umožňujú ukladať záznam na dve rôzne médiá (v komprimovanom formáte na pamäťovú kartu a vo vyššej kvalite na mini DV, DVD alebo HDD).

Parametre

Snímková frekvencia (FPS - frames per second)

Jedná sa o počet snímok zachytených za sekundu. Čím vyššie číslo, tým plynulejšie bude video. Filmová produkcia pracuje s frekvenciou 24 snímok za sekundu, ale niektoré dnešné kamery sa chvália až 60 snímkami za sekundu. Vyššia FPS je užitočná najmä u športových kamier. Existujú aj kamery s počtom 240 snímok za sekundu, ktoré dokážu snímať záznam spomalene, čo poskytuje unikátne zábery napr. pri extrémnych športoch.

Stabilizácia obrazu

  • Elektronická stabilizácia je dnes u kamier samozrejmosťou. Trasenie vyrovnáva pomocou rozsiahlejšieho záberu (zaberá širšie okraje, než aké vo výslednom videu uvidíte) a následne posúva obraz tak, aby chvejúce sa objekty zostávali na stále rovnakom mieste.

  • Optická stabilizácia je účinnejšia. V objektívu kamery sa nachádza senzor pohybu spúšťajúci pri chvení pohyblivú súčiastku, ktorá protipohybom vyrovnáva snímok. Kamery s optickou stabilizáciou zvyčajne mávajú aj elektronickú stabilizáciu.

Zoom

Premena ohniskovej vzdialenosti - vďaka zoomu môže kamera plynulo približovať vzdialené objekty v zábere.

  • Optický zoom umožňuje priblíženie so zachovaním rovnakej kvality obrazu. Výhodou je teda možnosť uloviť ostrý záber objektov v diaľke, nevýhodou je veľká citlivosť kamery s optickým zoomom na najnepatrnejší pohyb - ako vašej ruky, tak snímaného objektu. Rozmazaniu obrazu možno zamedziť použitím statívu.

  • Digitálny (elektronický) zoom v podstate približuje iba výrez obrazu podobne, ako keď na fotku v počítači používate funkciu lupy. Nevýhodou je riziko rozpadania obrazu na jednotlivé pixely. Lepší digitálny zoom používa citlivejší snímač než pri normálnom režime snímania a do určitej miery tak udržuje dobré rozlíšenie priblíženého obrazu.

Konektivita kamery

Je dôležitá pri prenose natočeného videa z kamery. To sa týka nielen prenosu záznamu do PC, ale aj premietanie nahrávky priamo z kamery na TV. Dnes sa veľmi často u kamier využíva bezdrôtová konektivita, teda pripojenie cez Wi-Fi alebo Bluetooth. Umožňuje kameru ovládať na diaľku napr. smartfónom, čo oceníte v prípade dronových, ale aj športových kamier.

Prevádzka a údržba kamery

Prevencia

U kamier je zásadné udržiavať v čistote objektív. Lepšia je prevencia ako následné čistenie. Objektív pred znečistením ochráni nasadzovací fotografický filter. K dostaniu sú UV filtre, ktorých výhodou je nulový vplyv na výsledný obraz snímku, alebo skylight filtre, tie mierne potláčajú azúrovú časť svetelného spektra. Vyhnite sa lacným a nekvalitným filtrom, ktoré by mohli znehodnotiť výsledný obraz.

Údržba

Ak už objektív vyčistiť musíte, použite špeciálne príslušenstvo. S prachom naviatym do šošovky vám pomôže ofukovací balónik či jemný štetec na optiku. Prichytené nečistoty z objektívu odstránite ľahko handričkou na optiku s mikrovláknom. Pokiaľ na objektíve zostávajú mastné nečistoty, rozpustí ich špeciálny roztok na čistenie optiky a následne ich možno ľahko zotrieť.